Koupit kapra, prodat duši…

Povídka o jedné vánoční tradici

Milujeme advent. Na pouličních trzích září světýlka, voní svařák a je slyšet cinkání zvonečků … nebo to možná pan prodejce seká rybí hlavy u stánku?

Naložena do kádí, umačkaná, umučená, lapající po vzduchu, přes několik týdnů nekrmená stvoření, odkázaná být symbolem křesťanského svátku pro věřící nebo jen společensky naladěné milovníky tradic a hostin. Utrpení kapra je paradoxním popřením míru a lásky, důvodu proč vlastně zapalujeme svíčky na adventním věnci. Zraněné ryby, dusící se v igelitce na cestě do vany s chlorovanou vodou – aby se staly zábavou pro děti, než budou laicky a podomácku zabity, často ze zvědavosti. Mlčenliví mučedníci kouzelné doby adventního konzumu.

To, že ryby nekřičí, neznamená, že nejsou schopny pociťovat bolest a strach. Možná to jsme my, lidé, kdo je není schopen slyšet, vnímat a pociťovat soustrast.

Pouliční masakr kaprů není až tak prastará česká tradice, aby se z toho stalo dogma pro celou budoucí existenci našeho národa. Zvyk dát si kapra na Štědrý den k nám doputoval z nedalekého Rakouska až v 19. století. Tradice smažit kapra v trojobalu má bezmála 70 let. Co asi jedli Češi po staletí?

Ryby se totiž na stolech našich předků na štědrovečerní tabuli prakticky nevyskytovaly. Jedly se především polévky a luštěninová jídla – hrách či „pučálka“, houbové omáčky, čočka, „kuba“, sušené a vařené ovoce, krupičné a kukuřičné kaše polité medem nebo sirupem. Taková prostá a skromná jídla (vícero různých menších pokrmů na stole) zaručovala strávníkům hojnost na celý příští rok. Ryby byly nejprve záležitostí bohatých měšťanů. Mezi venkovany a nižšími vrstvami obyvatelstva se tento zvyk rozšířil až po první světové válce. K jeho popularitě přispěla především nízká cena kapra z velkochovu a dobová záliba ve smažených (a tučných) jídlech. A máme tu každoroční vánoční marketing o tradicích kapříků “jako za starých časů”.

Takové kádě, plné polomrtvých ryb, každoročně přinášejí hojnost a štědrého ježíška v první řadě majitelům “kaprobyznysu”. A my jsme byli poučeni schovávat si šupiny pod talíř…

Letos, než si stoupnete do fronty pro tradičního vánočního kapra a budete se těšit na pohodu svátků , zeptejte se především sami sebe – přiblížím se duchu Vánoc, pokud někomu odepřu svobodu a vezmu život? Vejde do mého domu klid a mír, pokud nemám soucit se živými bytostmi? Smím prosít o milost, dokud sám způsobuji utrpení a bolest? Patří vůbec násilí ke křesťanskému svátku?

Ryba jako taková je symbolem našeho náboženství. Oslavte prosím letošní Vánoce symbolicky – s perníčky ve tvaru rybky a se schovanou mincí místo pravých šupin. Efekt pro hojnost to má stejný, ale dopad na karmu nezanedbatelný.

Pojd’me s tím letos něco udělat.

1. NEKUPUJTE KAPRA
Čím méně kaprů lidé koupí letos, tím méně jich bude v příštích letech takto trpět. Poptávka určuje nabídku.
Čím vším prochází kapr:
2. NEVYPOUŠTĚJTE KAPRY
Nepouštějte je do řeky ani do rybníka. Po všem, co zažili, jsou zranění, nemocní, hladoví, oslabení a neschopní přežít v přirozeném prostředí. Jejich smrt by byla pomalá a bolestivá.
3. NETRADIČNÍ TRADIČNÍ POKRMY
V současné době považujeme za tradiční vánoční pokrm kapra. Nejde přitom o nijak hlubokou tradici. Pevná vazba Vánoc a smaženého kapra se ustálila až v 50. letech 20. století. Protože produkce jakýchkoliv živočišných produktů s sebou nese utrpení zvířat, zkuste si na Vánoce dopřát „jiné“ menu. Inspiraci najdete zde:
4. ŠIŘTE OSVĚTU
Sdílejte, šiřte, nemlčte – proč právě vy si na Vánoce kapra nedáte. Hodně lidí dodržuje tradice jen z důvodu, aby nebyli „jiní“. Slova mají váhu a skutečně jimi můžete mnoho změnit.
Nemusíte jen pasivně přihlížet utrpení kaprů. Existuje mnoho věcí, které můžete udělat, aby se situace změnila. Pokud vidíte kapry v přeplněných kádích, ve špinavé vodě s krví, mrtvé ryby, kruté chování prodejců nebo zákazníků, kteří přenášejí živé kapry v igelitových taškách – nutně tyto situace vyfoťte nebo natočte. Pro sdílení na sociálních sítích použijte hashtagy #vanocebeznasili a #vanoce. Sociální média jsou velmi silným informačním nástrojem!
Stanete-li se svědky obzvláště krutého zacházení s kapry, nebuďte pasivní a řekněte nám o tom. Spolupracujeme s organizací Hlas zvířat a nezákonné zacházení s kapry můžete nahlásit pomocí formuláře:
Je důležité danou situaci zdokumentovat pomocí fotek nebo videa, pokuste se také zjistit název prodejce. Čím více informací a důkazních materiálů se vám podaří získat, tím pravděpodobněji bude skutek potrestán.

Kam pro více informací:

Co možná nevíte o vánočním kaprovi (Otevři oči, z.s.)

Vánoce zvířat  (Otevři oči, z.s.)

Vánoční recepty bez krutosti 

Zdroj textu: Ekoista.cz