Jak na Vánoce bez odpadu

– Tipy na zero-waste a minimalistické svátky –

Je moc smutné, jak se z dnešních Vánoc staly svátky nekontrolovatelného konzumu a plýtvání.  Odpadkové koše přetékají všemožnými obaly, foliemi, levnými rozbitými drobnostmi z Asie a dokonce i nechtěnými dárky, starým oblečením a hračkami (však jsme od Ježíška dostali ty novější verze).

Nemusíme se na tom ale podílet. S trochou plánování a kreativity dokážeme drasticky snížit množství odpadu nejen o svátcích, ale zároveň přestaneme zatěžovat naše domovy hromadou nepotřebných věcí, svá těla zbytečnými toxiny a ulehčíme tak ve výsledku planetě.

 

Zero waste nakupy a domácnost

 

Objevme (staré dobré) bezobalové nakupování.

Naštěstí se vracejí malé obchůdky, kde nakoupíte ovoce a zeleninu, luštěniny, ořechy apod. dle váhy a dokonce i bez obalu – do plátěných sáčků vhodných na více použití nebo do vlastní nádoby. Snížíte tak množství obalů, hlavně plastů. Zkrátka nakoupíte pouze tolik, kolik spotřebujete, a nepodporujete přitom nekonečné plastové obaly v supermarketech, které jsou navíc toxické pro naše zdraví.

lyh-pytlikyNavštívit můžete samozřejmě lokální farmářské trhy nebo si nechte domů poslat bio bedýnku.

Stará dobrá síťovka toho ještě hodně unese. Ekologické látkové tašky jsou pratelné a pojmou až 30 litrů – složené se vejdou i do té nejmenší kabelky. Na nákupy s sebou přibalte i vlastní znovupoužitelné pytlíčky na zeleninu, pečivo nebo třeba ořechy.

berkey-8l

Systémy Berkey odstraní všechny znamé víry a patogeny, prítom jsou ekologické a „bezodpadové“.

Prodej balených vod v PETkách nepodporujte.

Víte, že přefiltrovaná kohoutková voda je mnohem zdravější než balená minerálka plná chemikálií? Trávíte-li svátky na chalupě nebo mimo dosah pitné vody, místo nákupu plastových kanystrů zvažte investici do přenosného zero-waste filtru. Vodu pak můžete bez obav čerpat i z potoka.

Taktéž zredukujete množství obalů na skládkách výrobou domácích limonád i rostlinného mléka z vloček či ořechů. Zaručeně budou zdravější a chutnější.

repestovani-celer

Zbytky syrové zeleniny mohou obohatit váš kompost, taktéž poslouží i lógr z kávy. Některé odřezky zeleniny můžete dál pěstovat ve vodě (např. celér). Zdroj: www.icreativeideas.com/13-vegetables-that-you-can-regrow-again-and-again/

Nakupujte pouze tolik, kolik spotřebujete.

Chce to trochu plánování. Vyplatí se kupovat potraviny, které se dají skladovat a spotřebovat i po svátcích. Zamezíte tak plýtvání a zbytečným výdajům. Potraviny v lednici není zapotřebí balit do fólie na jedno použití – pokud nemáte speciální (nejlépe skleněné) uzavíratelné krabičky, bohatě stačí mísu s bramborovým salátem překrýt talířem.

V kuchyni – látkové útěrky místo papírových. Není tu žadná věda. I při mnohonásobném praní mají nizší ekostopu, než papírové na jedno použití (myslete na stromy).

Na úklid Bohatě postačí soda a ocet. Zredukujete tak nejen plastové obaly, ale ulevíte i rybám v řece od úklidové chemie. Totéž platí také pro čisté prádlo. Není nad kus mýdla nebo ekologický, vysoce koncentrovaný prostředek na praní.

A co by byly Vánoce bez stromku? Opravdový v květináči – kupovaný nebo půjčený, imaginární, upcyklováný, upečený – je to jen na vás. Více o stromcích a jak na ně se dočtete zde.

 Zero-waste darování

 

I ten nejlepší vánoční dárek by bez pěkného obalu nebyl tak úplně dárkem – chyběl by mu ten kouzelný okamžik překvapení a radost z odhalení v očích obdarovaného. Proto je vhodné zaměřit se na to, jaký materiál pro balení použijeme. Nejhorší volbou je nová role barevného papíru získaná odlesňováním. Nic nám nebrání vyzdobit dárky podle naší fantazie. Nejlepší alternativou je použití obalů z loňska, přírodních stuh z lýka nebo materiálů, které už v domácnosti máme.

Není papír jako papír

brambora-razitkoOsud balícím papírům všeobecně nezávidíme – obvykle končí bezděčně hned na Štědrý den v koši. Takové lesklé luxusní role a mašličky se velice  obtížně recyklují, kvůli použití metalických barev a lakování mohou také uvolňovat nebezpečné látky. Papírny vůbec patří k velkým znečišťovatelům životního prostředí – a to je určitě o důvod navíc, proč papírem neplýtvat.    

Zajímavě vypadají například znovupoužitelné kartonové visačky ze staré lepenkové krabice, které můžeme polepit zbytky samolepicí černé fólie. Na ní je možné psát křídou vzkazy nebo malovat. Dají se využít opakovaně každé Vánoce.

Dejte přednost obyčejnému recyklovanému papíru (havana nebo šedák). I když na první pohled nevypadá nijak „svátečně“, svůj šedý balíček můžete ozdobit dle libostí –  vyšít, orazítkovat vánočními motivy, ozdobit bambulemi, přírodním materiálem, adventními symboly či oblíbenými rodinnými fotografiemi. 

Náš tip: Moooc pěkné balící papíry s potiskem  a krabičky z recykla prodává značka BeNice

Pro balení dárků také skvěle poslouží noty, novinový papír nebo staré mapy a komiksy. Zaleží, komu je dárek určen.  

Náš tip: Zero-waste tip: Vytvořte si vlastní razítko na papír! Postačí vám jen brambora, vykrajovátko na cukroví a barva, dokonce i potravinářská.

Papírem to rozhodně nekončí – vždyť pohoštění můžete schovat do všemožných obalů od potravin, šperk do ořechové skořápky, hromadu drobných dárků umístíte do sklenice, plechové dózy nebo tubusu. Na malé dárky se perfektně hodí ozdobená rulička od toaletního papíru, na ty střední – krabice od obuvi. Určitě jste letos něco objednali přes internet. Tak doufáme, že jste si nějaké kartony schovali (složené vždy máme v zásobě a vůbec nezabírají místo).  

Inspirujte se v naší galerii nápadů: jak zabalit dárek hezky a ekologicky.

Nebo zkuste svůj dárek pěkně zabalit do ekologické nákupní tašky, která pak obdarovanému zůstane. Dáte tak malou pozornost k Vánocům nejen blízkému člověku, ale i planetě, která trpí nadbytkem našich plastových sáčků a igelitek.

Novým trendem pro šetrné Vánoce je po celém světě japonská technika furoshiki –  balení dárku do čtvercového kusu textilie. Výborně tak do pěkného ubrousku nebo šály zabalíte nejen krabice, ale i lahve nebo kulaté dárky. Takový obalový materiál a dárek v jednom si sotvakdo troufne vyhodit hned po Vánocích.

Dobrou volbou jsou také znovupoužitelné sáčky a dárkové pytlíčky (znáte českou značku La Pytla?)

Vždyť pokud se nad tím zamyslíte, pro radost z darování nemusí vznikat žádný odpad.

etsy-karticka

I malé recyklo-věci dokažou vyjadřit opravdové pocity. Zdroj: etsy.com

Zero-waste tip: Kartičku nepodepisujte. Ano, nezbláznili jsme se. Dovnitř prostě dejte menší papírek s přáním a věnováním – samotná kartička tak neskončí v koši, poputuje dál a udělá radost někomu jinému. Vaše přáníčko nemusí byt kupované – hravě ho vytvoříte ze zbytků papíru, lepenky, látek nebo i krabičky od zápalek. Šikovné ručičky zvládnou vyrobit i vlastní recyklovaný papír, třeba se semínky – taková kartička se dá na jaře zasadit. Go green i po Vánocích.   

ekovanoce-papiry

Zdroj: iheartorganizing.blogspot.com

Zero-waste tip: Udělejte si krabici na použité papíry a stuhy.

Dostali jste dárek zabalený “tradičně”? Nepospíchejte obal roztrhat a hodit do koše. Již léta “recyklujeme” papíry, sáčky a krabičky do speciálního úložného boxu – ale hodí se k těmto účelům jakákoliv krabice nebo šuplík. Odkládáme to vše spolu s mašličkami a stuhami na další Vánoce. (Je těžko pochopitelné, že to někdo kupuje pořád dokola).

Víte, že se balicí papír nepálí?

A co se týče nejrůznějších potištěných lepenkových krabic, kartónů, ale třeba i dárkových balících papírů, i ty mohou z procesu výroby obsahovat celou řadu chemických látek, které při hoření vytvářejí pevné částice (v nejhorším případě může dojít až k ucpání spalinových cest) a samozřejmě také dochází k uvolnění toxických látek do ovzduší. (Zdroj: Veronica.cz)

I dárky mohou být zero-waste

A co vlastně darovat? Hýříte nápady nebo naopak nemáte žádné? Zkuste to pojmout minimalisticky. Všechny smysluplné dary, které rozhodně neskončí v koši, se dají zaškatulkovat do těchto oblastí:

Dárky hmotné

Něco, o čem dotyčný sní. Nové vybavení pro koníčky, konkrétní oblečení, zajímavá kniha nabitá informacemi  – seznam by byl velmi dlouhý. Nadělit můžete i dárkový poukaz na nákupy v obchodě, který má dotyčný nejraději.

Dárky ekologické (pro změnu zažitého chování)

Něco o čem dotyčný možná nesní, protože nemá potřebu měnit zvyky. Sám si to nekoupí, ale dárek využije – láhev na pití, taška na nákupy, pytlíčky na pečivo, znovupoužitelný kelímek na kávu, termoska na jídlo, cestovní příbor – cokoliv co pomáhá snižovat ekostopu a předcházet znečištění.  Inspirujte se v naší galerii nápadu: Zero-waste dárky

rodina

Dárky zážitkové a nehmotné

Něco, po čem dotyčný touží. Co ho posune dál v rozvoji a udělá mu radost. Degustace, kvesty, všemožné volnočasové kurzy nebo poukaz na online výuku. Patří sem cestování a výlety – samozřejmě i hory, nejlépe ty české. Takové zážitky se dají sdílet společně. Můžete si tak užít blízkost lidí, na kterých vám záleží.

V „době kovidové“ dost oceníte i zážitky na doma, mrkněte se co vše se sá dárovat na dálku:

Zážitky na doma 1 nebo zážitky na doma 2 

Dárky gastronomické

Maxi-balík oříšků, luxusní večeře pro dva, láhev bio vína nebo domácího moštu, fairtrade káva – je to na vás a na zálibách a chutích obdarovaného. (Doufáme jen, že gastronomický dárek bude zároveň dárkem etickým a soucitným.)

Dárky vlastnoruční výroby

Fantazii se meze nekladou. Vytvořte, co umíte – ručně vyráběná mýdla a šampuky, domácí marmelády, vintage ptačí budky. Co kus, to originál. Hlavně, že je od srdce. Nejlepší bude, pokud se celá rodina domluví, že se letos nadělují pouze DIY dárky. O zábavu máte rozhodně postaráno.

Dárky všeobecně prospěšné (pro dobrou věc)

Již má tatínek svůj kus pralesa na Sumatře? Můžete darovat čistou řeku nebo na dálku adoptovat chráněné druhy zvířat. Svůj příspěvek vybrané organizaci zašlete jménem obdarovaného. Koukněte se na naše darovací listiny a tipy pro ochranu přírody nebo na sociálně prospěšné projekty.

Čas jako dárek

Jak jinak, čas je to nejcennější co máme. Je zdarma a přitom je tak drahý. Darovat můžete poukazy na hlídání dětí, žehlení, masáž, výuku hraní na kytaru nebo erotické služby. To vám neporadíme. Víme jen, že čas strávený s těmi nejbližšími je k nezaplacení. To žádný jiný dárek neumí.

Co rozhodně nedarovat – at‘ už z ekologických nebo etických důvodů? Pejska. Koženou bundu s kožešinovým límcem (nikdy nemáte jistotu, jestli nepochází z čínského pejska). Perlu přání. Ještě jednu vlněnou šálu, protože byla v akci. Kosmetiku, drogerii a parfémy, jen protože byly hezky „vánočně“ zabaleny. Bohužel jen mále procento drogerie dostupné v kamenných prodejnách nebylo testováno na zvířatech. Více o „dobrých“ značkách se dozvíte zde.  Nábytek a ozdoby ze slonoviny nebo vzácného exotického dřeva. Luxusní bonboniéru s palmovým olejem ve „zlatém“ obalu. Novou elektroniku (pokud o to dotyčný Ježíška vysloveně nepožádal). Cokoliv vyrobené z PVC nebo nerecyklovatelných plastů. Cokoliv na jedno použití. Cokoliv levného, co se po svátcích rozpadne a skončí v kontejneru na směsný odpad. Cokoliv z asijských továren, pokud máte možnost koupit podobnou věc od lokálních obchodníků. Cokoliv, co se chystáte koupit jen z důvodu „když už tu jsou ty Vánoce“.

Pamatujme si, že každý nákup je volba. My jsme voliči. Hlasujeme peněženkou pro svět, ve kterém chceme žít. I po Vánocích.

Ctěte dále:

ekovanoceHromadí se vám věci v domácnosti? Nevyhazujte – pošlete je dál! Prostě co jednomu odpad, jinému bude pokladem. Dejte druhou šanci vašemu majetku. Nevhodné dárky, staré oblečení, přečtěné knihy, již nemódní šperky – co s nimi? Máme pár tipů, inspirujte se zde.

Hezké, šetrné, vědomé a bezodpadové svátky!

Naše srdcovky