Vánoční osvětlení

– ekologicky a bez chemie –

Pro mnohé z nás právě osvětlení navodí tu správnou sváteční atmosféru, rozzáří domov teplým světlem, udělá ho útulným, hřejivým – a nás šťastnými. Dnešní tipy jsou o tom, jak se naladit doma na Vánoce bez plýtvání energií, zbytečného ubližování přírodě a hazardu s vlastním zdravím.

Tyto zdánlivě jednoduché rady pomohou snížit zátěž, které planetu vystavujeme, a prožít svátky ohleduplněji k životnímu prostředí, a vědomě vůči sobě a rodině.

christmas-tree-1149919_1280

Správné zdroje světla

Pokud se o svátcích bez světelného řetězu neobejdete, dejte přednost LED technologii. Ačkoliv je pořizovací cena LED osvětlení vyšší, poskytují řadu výhod, díky kterým se investice do jejich koupě z dlouhodobého hlediska zaručeně vyplatí.

LED žárovky jsou nejnovější a nejúspornější technologií. Vynikají vysokou životností – zpravidla 20 000 až 50 000 hodin. Dosahují vysoké svítivosti při minimální spotřebě – spotřebují o 66 procent méně energie než klasické žárovky.

Výhody LED oproti žárovkám

  • Výrazně nižší spotřeba energie
  • Extrémně dlouhá životnost (až 10 let stálého provozu)
  • Větší odolnost vůči otřesům a nárazům
  • Minimální poruchovost
  • Nízká míra vyzařování tepla
  • Bez emitace UV či IR záření
  • Nulový obsah rtuti
  • Několikanásobné vypnutí a zapnutí nemá negativní efekt na životnost

Jak vybrat bezpečné vánoční osvětlení a na co si dát pozor – čtěte dále zde.

I v zimě se dá použít venkovní solární řetěz (doba nabití je až 12 hodin při zataženém dni).

Pomáhá šetřit energii a snižovat vaši eko-stopu, protože funguje na solární panel, který převádí sluneční záření na energii. V případě zcela nabité baterie bude výrobek svítit přibližně 12 hodin.

Pokud váš přístroj jede na baterie, volte prosím ty dobíjecí. Vyplatí se to.

Použité jednorázové baterie nikdy nevyhazujte do směsného odpadu, obsahují totiž chemikálie, které škodí životnímu prostředí. V mnoha obchodech jsou kolem pokladen a u vchodu umístěny krabice na použité baterie.

Při odchodu z místnosti zhasínejte.

white-home-decoration-candles

Netoxické svíčky

Věděli jste, že běžné svíčky jsou vyráběné z parafínu, tudíž z ropy (parafín je totiž vedlejším produktem při výrobě nafty a motorového oleje)? Kromě toho, že má ropa na svědomí ekologické problémy, hoření klasických “čajovek” apod. produkuje malé množství CO2, vytváří nepříjemné saze a může být dokonce karcinogenní (zvláště při vyšší koncentraci v nevětraných místnostech). To platí především pro levné svíčky, z málo čištěného parafínu a s obsahem nejlevnějších umělých vůní a barviv.

Levné parafínové svíčky obsahují toxický benzen a toluen, často při hoření uvolňují do ovzduší těžké kovy, které způsobují imunitní a dýchací poruchy. Syntetickými vůněmi při hoření působí nepříznivě na životní prostředí a vážně ohrožují naše zdraví.

Dlouhodobým vystavováním se těmto druhům výrobků zvyšujeme riziko vzniku nádorů a plicních problémů, např. astmatu. Chemické složení svíček (ale také olejíčků v aromalampách a osvěžovačů vzduchu se syntetickou vůní) může způsobovat karcinogenní mutace DNA. Většina běžně dostupných vonných parafínových svíček je toxická podobně jako inhalace tabákových výrobků.

Místo klasických levnějších (ale zdraví nebezpečných) čajových svíček z parafínu dejte přednost svíčkám z rostlinného vosku – řepkového, sojového a jiných.

Sojovou čajovku české značky Aromka pořídíte již od 15Kč.

„Ty nejúžasnější svíčky na světě“ –  The Greatest Candle in the World – jsou vyrobeny z použitých rostlinných olejů shromážděných z restaurací. Kuchyňský olej se tak využije 2x a celý koncept působí i jako prevence kontaminace půdy či spodních vod.

Sada na výrobu vlastních aromasvíček z použitých olejůDalší velice sympatickou možností jak na eko-svíčku  je sada na výrobu vlastních vonných svíček za použití prášku Oil2Wax  a možnost zrecyklovat tak vlastní použitý olej ze smažení (který by jinak udělal v přírodě eko-neplechu:

Věděli jste, že rostlinné kuchyňské oleje, i přesto že jsou v přírodě rozložitelné, mohou kontaminovat půdu a spodní vody olejnatými látkami?  V případě, že dojde ke kontaminaci vody, olej vytvoří na povrchu tenký film, který brání okysličování a působí tak nepříznivě na vodní ekosystém. Jeden litr oleje může kontaminovat až 1.000 litrů vody.

Palmovému vosku se raději vyhněte – je těžko zaručit, že pochází skutečně z ekologické plantáže a jeho produkce nemá na svědomí vážné globální problémy (jako např. kácení deštných pralesů, uhynutí vzácných zvířat, dětskou práci apod.)

Více o palmě olejné čtěte zde.

A co včelí vosk? Ze zdravotního hlediska je naprosto v pořádku (pokud nejste alergičtí na včelí produkty). Z etického hlediska, ne tak úplně. Smutná pravda je, že včely jsou dnes díky našemu extenzivnímu použití chemických postříků, GMO pesticídům na pokraji vyhynutí.  Bez včel bychom jako lidstvo nepřežili. Ve většině včelstv bohužel ještě má místo usmrcování včel a neetické praktiky. Proto se včelím produktům vyhýbáme, naštěstí existují alternativy.

Pokud máte rádi vánoční aromaterapii bez zdravotních rizik, volte svíčky vyšší cenové třídy s obsahem přírodních (éterických) olejů a výtažků.

vanocnivune

Nebo si vyrobte vlastní vánoční aroma-svícen:

Namíchejte sušené ovoce a koření, které vám voní – skořice, hřebíček, anýz, muškátový oříšek, jehličí, popř. přidejte kapku přírodního vonného oleje (borovice, vanilka atd.), položte na dno libovolné sklenice.Pokud dovnitř umístíte svíci, její teplo znásobí aroma takto vyrobeného potpourri.

Přejeme všem rozzářené, hřejivé a přitom šetrné vánoční svátky!